Czy można zmienić walutę kredytu?

0
106

Przewalutowanie kredytu jest możliwe. W ostatnim czasie o takim działaniu mówi się coraz więcej dzięki temu, że wiele kredytów zaciągniętych w CHF jest przewalutowanych na złotówki. Warto wiedzieć, że podobne działania są także możliwe w przypadku kredytów w EUR lub USD.

Czym jest przewalutowanie kredytu?

Przewalutowanie jest szczególnie przydatne, gdy kurs obcej waluty, w której zobowiązanie zostało zaciągnięte uległ zmianie i przekłada się to na wyższe koszty obsługi kredytu.

Kredyt walutowy, zwany także dewizowym, jest wypłacany innej walucie niż ta używana w danym kraju. W Polsce najczęściej spotyka się kredyty w euro lub we frankach szwajcarskich. W takim wypadku dochodzi do sytuacji, w której im silniejsza jest waluta obca w której zostało zaciągnięte zobowiązanie, tym wyższe są opłaty za kredyt. Innymi słowy, można pokusić się o stwierdzenie, że jeśli posiadasz zadłużenie w innej walucie, będziesz musiał zapłacić za wszelkie zmiany gospodarcze, które zachodzą na całym świecie, a których nie możesz kontrolować.

Z jakimi opłatami z reguły wiąże się przewalutowanie kredytu?

Przewalutowanie kredytu nie jest bezpłatne. Banki pobierają opłaty za przewalutowanie kredytu, które zazwyczaj wynoszą od 0,5 do 1,5 procenta wartości zadłużenia. Są one doliczane co miesiąc do raty kredytu. Dodatkowo, banki pobierają opłatę za wystawienie aneksu do umowy. Przewalutowanie kredytu zazwyczaj nie różni się znacząco w ofertach różnych banków. Koszt wygenerowania aneksu do umowy i wysokość opłat prowizyjnych są podobne. Aby uzyskać najlepszą ofertę, najlepiej skontaktować się z bankiem, u którego zaciągnięto kredyt walutowy.

Warto wiedzieć, że przewalutowanie to nie jest odfrankowienie umowy kredytowej.   Odfrankowienie oznacza uznanie nieważności umowy kredytowej. Efektem tego jest przeliczenie waluty kredytu z franka szwajcarskiego na złotówkę, przy zachowaniu tego samego oprocentowania, jakie było w przypadku franka szwajcarskiego. W takim wypadku kalkulacja odbywa się zgodnie z średnim kursem NBP, który obowiązywał w dniu podpisania umowy kredytowej.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.